Ogłoszenia parafialne

11 IV 2021 - 2 Niedziela Wielkanocna

Centralne orędzie dzisiejszej niedzieli mówi o tym, że Bóg jest wobec każdego człowieka pełen miłosierdzia. Wciąż odczuwamy w życiu, że bez tego miłosierdzia sobie nie poradzimy, ponieważ zderzamy się z własnymi ograniczeniami, ponosimy klęski, jesteśmy rozczarowani i popadamy w poczucie bezsensu. W obliczu takich doświadczeń, staje przed nami Jezus zmartwychwstały, pokazuje swoje przebite ręce oraz otwarty bok. Pragnie, aby dotknęło nas Boże miłosierdzie, które na nowo daje pełnię życia. Z taką świadomością weźmy udział w dzisiejszym zgromadzeniu eucharystycznym.

        

 Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchody Tygodnia Miłosierdzia. Jest to święto patronalne Caritas. Po Mszy św. odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego.

 

W wtorek po Mszy św. nabożeństwo do św. Anny patronki naszej parafii.

 

W czwartek po Mszy św. nabożeństwo do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

 

W piątek, 16 kwietnia przypada dzień modlitw do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca. Po Mszy św. Koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

Jutro na godz.1700 bardzo proszę o pomoc przy rozbieraniu Bożego Grobu Bożego.

 

W przyszłą niedzielę, 18 kwietnia, przypada 3 niedziela wielkanocna, która jest obchodzona jako Niedziela Biblijna. W tym dniu ofiarą zbieraną do puszek wspomagamy Radio Diecezjalne Anioł Beskidów.


4 IV 2021 - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Triduum Paschalne ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Jednym ze znaków mocno eksponowanych w okresie wielkanocnym jest zapalony paschał. Będzie on obecny przy ołtarzu przez 50 dni radości wielkanocnej. Światło tej wielkanocnej świecy oświeca drogi naszego, chrześcijańskiego życia. Tajemnica zwycięskiej Paschy Chrystusa jest więc źródłem i znakiem Tego, który jest obecny pośród nas jako Światłość świata.

        

Jutro, drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego, Msze św. będą sprawowane w porządku niedzielnym.

 

Przypominam o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń związanych z ogłoszoną pandemia.    

 

Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia, która przypada w przyszłą niedzielę. W tym dniu rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. 

 

We wtorek po Mszy św. nabożeństwo do św. Anny patronki naszej parafii.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli przygotować naszą świątynię na godne przeżywanie Świąt Zmartwychwstania: osobom, które przygotowały ciemnicę i Grób Pański oraz kościół, służbie liturgicznej i kościelnej, panu organiście.

 

Niech zmartwychwstanie Chrystusa w tym trudnym czasie ogłoszonej pandemii umocni naszą Wiarę w zmartwychwstanie i życie wieczne, umocni Nadzieję przezwyciężającą cierpienie i  przemijalność tego świata oraz rozpali na nowo Miłość, która jest źródłem prawdziwego dobra.


28 III 2021- Niedziela Męki Pańskiej

Dziś przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. W liturgii wspominamy i uobecniamy ostatnie dni Jezusa w Jerozolimie. Procesja z gałązkami palmowymi przypomina, że nasze życie jest kroczeniem razem z Jezusem w tym samym kierunku. To jest chodzenie po śladach Mistrza z pełną świadomością, że pomimo wszelkich doznawanych na co dzień ograniczeń tego świata, na końcu nie zwycięża śmierć i cierpienie, ale miłość i nowe życie. Z taką nadzieją wiary wchodzimy w święty czas Wielkiego Tygodnia.       

 

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, którego najistotniejszą częścią i szczytem całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne. Rozpoczynamy także rekolekcje parafialne, chociaż w reżimie sanitarnym wg nowych przepisów bezpieczeństwa sanitarnego (max. 10 osób jednocześnie w kościele). W czasie każdej Mszy św. nauka rekolekcyjna, którą głosi o. Bronisław, ze zgromadzenia oo. franciszkanów. O godz. 1500 nabożeństwo Gorzkich Żaliz kazaniem pasyjnym, a po nim dodatkowa Msza św. (około godz. 1600). W tygodniu Msze św. z nauką rekolekcyjną o godz. 800, 1600 o 1800. Zakończenie rekolekcji w środę. Odwiedziny chorych w poniedziałek od godz. 1100. Nauki rekolekcyjne można wysłuchać w zakładce 'Rekolekcje' łącząc się duchowo w przeżywaniu rekolekcji w tym trudnym czasie. Na czas rekolekcji i Wielkiego Tygodnia niech Bóg błogosławi.

 

Od tego tygodnia Msze św. są odprawiane wg czasu letniego o godz. 1800.

 

Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą św. odprawioną o godz. 1800. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy oraz możliwość adoracji do godz. 2000. W Wielki Piątek upamiętniający dzień Męki i śmierci Jezusa obowiązuje post ścisły. Adoracja w ciemnicy od godz. 800. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 1800, zakończymy ją procesją do Bożego Grobu. Możliwość adoracji Chrystusa Eucharystycznego w Bożym Grobie do godz. 2200. W Wielką Sobotę adoracja przy Bożym Grobie od godz. 800. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się przed Domem Parafialnym o godz. 1200, 1300, 1400 i 1500.Koszyczki z pokarmami trzymamy w rękach, zachowujemy między sobą odległość 1,5 metra oraz mamy zasłonięte usta i nos. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w kościele o godz. 1900.

 

W tym tygodniu kancelaria nie będzie czynna ze względu na przeżywane rekolekcje parafialne.

 

W związku z małą liczbą osób (10) mogących uczestniczyć w tych dniach w liturgii zachęcam do nawiedzenia kościoła w czasie adoracji i osobistej modlitwy, a także do przeżywania tego czasu przez uczestnictwo w transmisjach telewizyjnych lub internetowych z innych kościołów.

 

W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego kończącą Triduum Paschalne.

 

Od soboty, 27 marca, podczas liturgii w kościele może przebywać 1 osoba na 20 m2 z zachowaniem odległości 1,5 metra od drugiej osoby oraz zasłaniając usta i nos maseczką. Nadal obowiązuje dyspensa księdza biskupa od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. dla wszystkich osób, które pragną w niej uczestniczyć, ale z powodu obostrzeń, lęku, lub wieku nie mogą.


21 III 2021 - 5 Niedziela Wielkiego Postu

Na drodze wielkopostnej pokuty jesteśmy wezwani, aby doświadczać mocy Bożego przebaczenia i pojednania. To kolejna szansa na dar nowego życia. Pan Jezus przypomina o swoim miłosierdziu wobec grzeszników. W duchu nadziei zawierzmy Bogu, pozwólmy Mu dotknąć nas oczyszczającą mocą miłosierdzia. To jest jeden z wymiarów kroczenia drogami wielkopostnego nawrócenia.

 

Nabożeństwo pasyjne Gorzkich Żali dziś o godz. 1530, Droga Krzyżowa w piątek o godz. 1630.

 

Spowiedź codziennie przed Mszą św. Zapraszam do korzystania z tego sakramentu Bożego miłosierdzia byśmy mogli przeżywać te święta Wielkanocne z oczyszczonym z grzechów sercem i pojednani z Bogiem.

 

We wtorek po Mszy św. nabożeństwo do Św. Anny, patronki parafii.

 

W czwartek, 25 marca, uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia. Zachęcam do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz modlitwy w intencji dzieci poczętych, których życie jest zagrożone przez aborcję. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez członków ADŚ.

 

W przyszłą niedzielę, 28 marca, przypada Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Z racji panujących ograniczeń nie będzie procesji z poświęceniem palm. Poświęcenie palm odbędzie się w czasie każdej Mszy.

 

Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy rekolekcje parafialne (w reżimie sanitarnym), będzie je prowadził o. Bronisław Kanci OFM. W czasie każdej Mszy św. niedzielnej nauka ogólna. W przyszłą niedzielę Gorzkie Żale o godz. 1500, a bezpośrednio po nich dodatkowa Msza Św. Otoczmy księdza rekolekcjonistę naszą modlitwą. Zachęcam również do udziału w rekolekcjach poprzez środki medialne.

 

Odwiedziny chorych będą w Wielki Poniedziałek. Chorych proszę zapisywać w zakrystii w tym tygodniu.

 

Przy drzwiach kościoła można nabyć baranki wielkanocne rozprowadzane przez Caritas Polska. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc charytatywną dla potrzebujących.    

 

Przypominam o panujących przepisach dotyczących reżimu sanitarnego oraz o ich przestrzeganiu.


14 III 2021 - 4 Niedziela Wielkiego Postu

Niemal w połowie wielkopostnego czasu czuwania, liturgia Kościoła wzywa nas do radości. Dobrze wiemy, jak ważne jest pozytywne nastawienie oraz rozpoznanie wszelkich radości oraz świadome ich przeżywanie. Ewangelia dzisiejsza wskazuje na radość głębszą i o wiele trwalszą. Jej źródłem jest obecność z nami Boga, który daje nam siły do przezwyciężenia wszelkich ograniczeń, słabości. Pełni nadziei zaufajmy Jego miłości i otwórzmy się na moc miłosierdzia. Każde zwycięstwo napawa autentyczną radością.

        

Nabożeństwo Gorzkich Żali dzisiaj o godz. 1530, Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 1630.

 

We wtorek po Mszy św. cotygodniowe nabożeństwo do św. Anny, patronki parafii.  

 

Spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. w czwartek o godz. 1500.

 

W czwartek po Mszy św. różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej z racji trzeciego czwartku miesiąca.

 

 W piątek Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP rozpoczynająca w naszej diecezji Rok Św. Józefa. W związku z obchodzonym Rokiem Jubileuszowym dla uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Św. Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego, Penitencjaria Apostolska udziela daru specjalnych odpustów. Wykaz odpustów zupełnych w Roku Świętego Józefa, które można uzyskać do 8 grudnia 2021 roku jest wywieszony w gablotce. W uroczystość Św. Józefa po Mszy św. odmówimy litanię do Św. Józefa.

 

W piątek kancelaria parafialna jest nieczynna.

 

W zakrystii można nabyć baranki oraz świece wielkanocne tzw. Paschaliki rozprowadzane przez Caritas Polska. Dochód ze sprzedaży świec i baranków przeznaczony jest na pomoc charytatywną dla potrzebujących.

 

Drodzy Parafianie zachęcamy do skorzystania z pomocy Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, działającego na terenie naszej Diecezji. Ośrodek prowadzony jest przez Caritas Diecezji Bielsko- Żywieckiej i pomaga wszystkim tym, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku przestępstwa. W Ośrodku otrzymają państwo pomoc prawną, psychologiczną, mediacyjną oraz skorzystają Państwo z pomocy finansowej. Ośrodek mieści się w Bielsku-Białej ul. Wyspiańskiego 33 oraz posiada Lokalne Punkty w Żywcu, Kozach i Cieszynie.

 

Przypominam o obowiązujących obostrzeniach dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego w naszym kościele.


7 III 2021 - 3 Niedziela Wielkiego Postu

Jezus kochał i darzył czcią świątynię w Jerozolimie. Nie mógł jednak znieść, że ten dom był bezczeszczony. Domagał się właściwego miejsca dla kultu. Przestrzeń, gdzie wielbi się Boga nie może być w żaden sposób profanowana. Niegodna jest tam wszelka forma handlu. Trwając w wielkopostnej postawie pokuty, warto postawić pytanie o naszą relację do świątyni. Czy – z naszego powodu – nie doszło w niej do jakichkolwiek nadużyć albo nie przyjęły się w niej niedobre zwyczaje? Troska o świątynię jest wyrazem dbania o własną wiarę.

 

Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca, po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.

 

Nabożeństwo Gorzkich Żali dziś o godz. 1530, Droga Krzyżowa w piątek o godz. 1630.

 

We wtorek po Mszy św. nabożeństwo do św. Anny patronki naszej parafii.

 

Okazja do spowiedzi św. codziennie przed Mszą św.

 

W ramach Wielkanocnego Dzieła Pomocy w zakrystii można zakupić paschaliki oraz baranki. Fundusze pozyskane z tej sprzedaży zostaną przekazane do Caritas i wesprą potrzebujących w naszej diecezji.

 

Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary, dzięki którym parafia może funkcjonować w tym trudnym czasie.


28 II 2021 - 2 Niedziela Wielkiego Postu

Ludzkość zawsze była zainteresowana tym, co się dzieje człowiekiem po śmierci. Apostołowie nie byli nie byli wyjątkiem, skoro pytali między sobą, co to znaczy powstać z martwych? Od pierwszej Wielkanocy potrafili już to zrozumieć, chociaż wcześniej przychodziło im to z trudem. W duchu posłuszeństwa słuchali Syna Bożego i rozgłaszali Dobrą Nowinę o Nim. Dzięki temu my dziś możemy pojąc, czym jest śmierć, zmartwychwstanie i wieczność. Niech udział w Eucharystii będzie doświadczeniem przedsionka nieba, niech będzie naszym uczestnictwem w wydarzeniu góry Tabor.

        

W dniu dzisiejszym modlitwą i ofiarą do puszek przy drzwiach kościoła wspieramy dzieci Afryki, jest to tzw. dzieło Ad gentes.

 

Nabożeństwo pasyjne Gorzkich Żali dziś o godz. 1530, Droga Krzyżowa w piątek o godz. 1630.  

 

Spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. w czwartek o godz. 1500 .

 

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. Po mszy Godzina Święta przed pierwszym piątkiem. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W sobotę o godz. 800 Msza św. w intencji członków Róż Różańcowych, po Mszy nabożeństwo wynagradzające do Niepokalanego Serca Maryi.

 

Odwiedziny chorych w piątek od godz. 930. Chorych chcących odwiedzin kapłana proszę zgłaszać w zakrystii.

 

Spowiedź codziennie przed każdą Mszą św., zachęcam do korzystania z tego sakramentu Bożego Miłosierdzia.

 

W ramach Wielkanocnego Dzieła Pomocy w zakrystii można zakupić baranki. Fundusze pozyskane z tej sprzedaży zostaną przekazane do Caritas i wesprą potrzebujących w naszej diecezji.

 

Bóg zapłać za ofiary złożone przy drzwiach kościoła do puszek na dzieło Ad gentes.

 

Przypominam o obowiązujących obostrzeniach dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego w naszym kościele.


21 II 2021 - 1 Niedziela Wielkiego Postu

W wielkim poście jesteśmy zaproszeni do refleksji nad własnym istnieniem, do renesansu swojego życia. To także czas duchowej pielgrzymki z Jezusem do Jerozolimy. W jej trakcie na nowo dostajemy łaskę i szansę pogłębienia więzi ze Zbawicielem. On uczy nas, jak w obliczu szatańskich pokus należy kierować się duchem wiary. Niech czas wielkopostny pozwala nam coraz bardziej zrozumieć istotę i sens tożsamości chrześcijańskiej.

 

Nabożeństwo pasyjne Gorzkich Żali dzisiaj, oraz w każdą niedzielę odprawiane będzie o godz. 1530. Kazania pasyjne głosi ks. Michał Wójcik, wikary parafii św. Klemensa. Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 1630.

 

We wtorek po Mszy św. cotygodniowe nabożeństwo do św. Anny, patronki naszej parafii.

 

W tym tygodniu przypada czwarty czwartek miesiąca, Msza św. w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci oraz nabożeństwo prowadzone przez członków Apostolstwa.

 

W czwartek wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczniemy ją  o godz. 1500 nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia zakończymy Mszą św. o godz. 1700.

 

W przyszłą niedzielę modlitwą i ofiarą materialną do puszek przy drzwiach kościoła wesprzemy dzieci Afryki jest to tzw. dzieło Ad gentes.

 

W zakrystii można nabyć baranki wielkanocne oraz paschaliki.

 

Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby parafii.


14 II 2021 - 6 Niedziela zwykła

Często kierujemy się w życiu sympatiami i uprzedzeniami, potrafimy traktować innych ludzi z dystansu, uważamy ich za aspołecznych i wykluczonych. Jezus pokonuje te wszystkie ograniczenia, nie zna lęku przed kontaktem fizycznym, darzy człowieka współczuciem, przygarnia tych, z którymi inni nie chcą mieć nic wspólnego. Uwalnia te osoby od ciążącego na nich piętna i czyni je znowu społecznie akceptowanymi. Powołanie do życia chrześcijańskiego polega także na tym, by naśladować przykład Jezusa i świadczyć o Bożym zbawieniu wszystkim ludziom.

        

Od dziś do soboty włącznie będzie trwał 54 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników.

 

Rozpoczynamy czas czterdziestogodzinnego nabożeństwa poprzedzającego okres Wielkiego Postu. Dzisiaj po każdej Mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu do kolejnej Mszy św. Wystawienie zakończymy nabożeństwem wynagradzającym po ostatniej Mszy św. W poniedziałek rozpoczęcie nabożeństwa po Mszy św. sprawowanej o godz. 800, zakończenie o godz. 1500 koronką do Miłosierdzia Bożego. We wtorek rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 1500 koronką do Bożego Miłosierdzia i zakończenie Mszą św. o godz. 1700. Zachęcam do udziału w tych dniach w adoracji wynagradzając w ten sposób nasze nie uczestnictwo w Ofierze Mszy św. Prośmy również by Bóg uleczył nasze zagubienie. 

 

W tym tygodniu, 17 lutego przypada Środa Popielcowa. Wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Msze Święte, połączone z posypaniem głów popiołem na znak podjęcia pokuty za grzechy, celebrowane będą o godz. 800, 1600 i 1800. W Środę Popielcową obowiązuje tzw. post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i post ilościowy. Polega on na tym, że wierny tylko raz je do syta, a dwa razy lekko się posila. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14 rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście ścisłym są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60 roku życia. 

 

W środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty. Zachęcam do postu i innych uczynków pokutnych.

 

W czwartek po Mszy św. zebranie rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

 

W piątek rozpoczynamy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Odprawiane ono będzie o godz. 1630. W przyszłą niedzielę nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 1530.

 

Na stoliku przy drzwiach kościoła można do domu dla rodziny zabrać „Zdrapkę Wielkopostną”.

 

Przypominam o stosowaniu zasad bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego: w kościele przebywamy z zasłoniętymi ustami i nosem, zachowujemy odległość 1,5 metra pomiędzy osobami oraz w naszej świątyni może jednorazowo przebywać 13 osób.


7 II 2021 - 5 Niedziela Zwykła

Jak Jezus, od czasu do czasu potrzebujemy zdystansowania się od problemów codzienności, odejścia w samotności od natłoku spraw, aby w klimacie modlitwy zastanowić się nad swoim życiem oraz nawiązać silniejszą relację z Bogiem. Udział w Eucharystii daje nam szansę do wyciszenia i modlitewnego skupienia. Uwielbiajmy obecnego pośród nas Jezusa, który dzieli trudy ludzkiej egzystencji.

 

We wtorek po Mszy św. nabożeństwo do św. Anny patronki naszej parafii.

 

W czwartek, 11 lutego, przypada wspomnienie dowolne NMP z Lourdes. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił to liturgiczne wspomnienie, jako Światowy Dzień Chorego. Pamiętajmy o chorych w naszej modlitwie. Ze względów na obostrzenia w tym roku nie będzie specjalnej Mszy św. dla chorych.

 

W czwartek o godz. 1530 spotkanie dzieci komunijnych.

 

Za tydzień, 14 lutego, przypada ostatnia niedziela przed tegorocznym okresem wielkiego postu, w którą rozpoczynamy czterdziestogodzinne nabożeństwo. Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała pomiędzy mszami a zakończymy ją nabożeństwem wynagradzającym po Mszy o 1130.

 

Przypominam o stosowaniu zasad bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego: w kościele przebywamy z zasłoniętymi ustami i nosem, zachowujemy odległość 1,5 metra pomiędzy osobami oraz w naszej świątyni może jednorazowo przebywać 13 osób. 


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Anny w Ustroniu - Nierodzimiu, siedziba: Ustroń, ul. Zabytkowa 23.